Szabó János néptáncpedagógus:
Kazártól 10 km-re található Nemtiben születtem. A néptánccal 1970-ben kezdtem megismerkedni nővérem, Pethő Andrásné nápi iparművész ösztönzésére. A kazári viseletet már gyermekkorom óta ismerem, ruházatuk szépsége, igényessége már ekkor megragadott. Aztán 1994. nyarán Bodor Pálné, Lidi – aki abban az időben a kazári művelődési ház vezetője volt - , felkért a „Bokréta” hagyományőrző csoport művészeti munkájának irányítására. Megismerkedtem olyan emberekkel, akik sokat meséltek szokásaikról. 2005-től leányom, Szabó Ágnes Ilona is bekapcsolódott az oktatói és gyűjtő munkába, így ketten vetettük számítógépre, majd papírra a kazári játékokat és táncokat. A megismert kazári hagyomány és a faluban élő emberekkel történő beszélgetések afelé tereltek, hogy a még fellelhető, viszonylag kis motivumkészlettel rendelkező táncaikat lejegyezzük a jövő nemzedékei számára.
Az olvasóval ebben a kiadványban megismertetjük a kazári játékok és táncok nagy részét. A könyv megírásakor gondoltunk azokra a pedagógusokra, akik nem ismerik a táncjelírást, de szeretnék a gyermekekkel a mozgást, a ritmust, a játékokat megszerettetni, illetve megmutatni mozgáskultúránk e rétegét.
A táncpedagógusok egy újabb palóc táncanyaggal ismertethetik meg tanítványaikat, amely önmagában is izgalmas kihívást jelenthet az egész táncrend alatt megjelenő fent-lent hangsúly keveredése miatt.
Tartalomjegyzék
Játékok Csip, csip csóka Elvesztettem zsebkendőmet Erdő mellett nem jó lakni Hol jársz, merre jársz Hopp, Juliska Így lovagolnak Itt ül egy kis kosárba Jár a baba A kazári piacon Kis kacsa fürdik Kútban estem Lánc, lánc Lopik, lopik Megy a kosár Muci ül az ágon Túrót ettem Vásznas Zsíri, Mári | Népdalok Apró szeme van Ez a barna kislány kisírta Ez a barna kislány, barna kislány ha bemegy Jaj, de sokat jártam, fáradtam A kazári templomajtó Lágy a kenyér Megérett a piros alma Rozmaringnak csak az Udvarom közepén Új a csizmám Vasárnap délelőtt Víg kazári suszter legény |