A Néptáncosok kellékboltja 2024-ban is pályázatot hirdet felnőtt néptánccsoportok számára. A pályázat nyertese 250.000 Ft értékű terméktámogatásban részesül.
Pályázat benyújtására a néptánc csoportot fenntartó és támogató egyesület vagy alapítvány jogosult.
A pályázók köre:
- amatőr, műkedvelő csoport
- a csoport tagjai felnőttek, többsége 30 év feletti, dolgozó, családos ember
- a csoport tagjai felnőtt korukban kezdtek el megismerkedni a néptánccal
- a csoport nem egy nagy múltra visszatekintő táncműhely senior csoportja, nem „öregtáncosok”
Előnyt élveznek a „szülői csoportok”, vagyis ahol a csoport létrejöttében nagy szerepet játszott, hogy a tagok gyermekei egy gyermeknéptánc együttesben táncolnak és a szülők kedvet kaptak a néptánctanulásra.
Nem pályázhatnak:
- hagyományőrző együttesek
- senior együttesek
- olyan felnőtt amatőr együttes, melynek tagjai felmenő rendszerű táncműhelyből nevelődtek ki
A pályázat elbírálásának szempontjai:
- településen betöltött közösségi szerepkör
- néphagyományok ápolása, felelevenítése
- a támogatás felhasználására vonatkozó tervek
A pályázatban kérjük röviden ismertetni az együttest:
- mikor alakult,
- hogy jött létre,
- hol működik,
- hány főt számlál a közösség,
- milyen rendszerességgel tartják az összejöveteleiket,
- milyen programjaik vannak a rendszeres tánctanulási alkalmaik mellett,
- kitől, milyen táncanyagokat tanultak eddig,
A pályázat beadási határideje: 2024. június 14. éjfél
A pályázat beadásának módja: kizárólag emailben info@neptanckellek.hu címen lehet. A tárgy mezőben kérjük feltüntetni: „Táncos vagyok ösztöndíj”
A pályázat elbírálásának és eredményhirdetésének dátuma: 2024. június 21. (Üzletünk 20. születésnapi rendezvényén a Fonó Budai Zeneházban)
Az ösztöndíj-pályázat „ideológiai” háttere
A Néptáncosok kellékboltjára tulajdonosaiként a vállalkozás mellett egyféle misszióként is tekintünk. Amatőr táncosként mindketten megtapasztalhattuk a néptánc és a népzene legkülönfélébb jótékony hatásait életünkre: a rendszeres testmozgás pozitív testi-lelki örömeit, a közösségi élményeket, nem is beszélve mindarról az ismeretről, amelyet a népi kultúra, a néphagyományok megismeréséből meríthettünk.
Sára néptánc- és fejlesztőpedagógusként munkája és tanulmányai során megtapasztalhatta, hogy ez a fajta közösségi tevékenység a zene és a mozgás segítségével milyen intenzív hatással bír a gyermekek személyiségfejlődésére testileg, lelkileg, szellemileg egyaránt. A néptánctanulás hatására, a tevékenység komplexitásának köszönhetően, a gyerekek tanulási képességei javulnak, az esetleges magatartási problémáik mérséklődnek, a szociális készségeik fejlettebbek lesznek kortársaikénál. A népi kultúra mélyebb megismerése keretet ad a jó értelemben vett nemzeti identitásérzetük kialakulásához, ugyanakkor megtanítja őket a más népek kultúrájának tiszteletére, az egymás iránti tolerancia fontosságára.
A Kellékbolt egyik fő feladatának is azt tekintjük, - a táncosok, táncegyüttesek, kiszolgálásán felül - hogy segítse a néptánc, tágabb értelemben a néphagyományok minél szélesebb körben való alkalmazását, „újrafelfedezését”, a mindennapi életünkbe való adaptálást, legyen az alkalmi vagy rendszeres tevékenység.
Éppen ezért támogattunk az elmúlt években különböző táncos rendezvényeket, fesztiválokat, hirdettünk meg nyereményjátékokat táncegyüttesek részére.
2018-ban aztán sok-sok táncos közreműködésével létrehoztuk a színes „Táncos vagyok” termékcsaládot, mely a maga szerény módján próbálja szavakba önteni azt, mit is jelent nekünk, táncosoknak a néptánc, a táncházmozgalom. Kezdettől fogva komoly célunk volt ezzel, hiszen azt a döntést hoztuk, hogy ezen termékek nettó árbevételének 10 százalékát minden évben egy-egy táncos közösség támogatására fordítjuk majd.
2024-ban hatodik alkalommal kerül meghirdetésre a „Táncos vagyok” ösztöndíj pályázat. Úgy döntöttünk, hogy olyan közösségeket támogatunk, melyekben többségben vannak azok, akik csak felnőtt korban kezdtek el ismerkedni a néptánccal. Az utóbbi évek fejleménye, hogy egyre több ilyen együttes alakul, sok esetben a régi amatőr táncegyüttesekbe járó gyermekek szülei kapnak kedvet a néptánchoz, akikhez sokszor teljesen kívülálló, a műfaj iránt érdeklődő felnőttek is csatlakoznak. Nagyon örvendetesnek tartjuk mindezt, hisz ezáltal is nő azok száma, akik tovább éltetik a néptáncot és az életük szerves részévé válik. Pályázatunkkal ezeket az együtteseket kívánjuk támogatni, továbbá motivációt, inspirációt nyújtani az újabb felnőtt közösségek létrejöttéhez!
Farkas Sára és Hudák János