Kovács László-Nagy Zoltán: Magyarok Moldvában
A moldvai magyarság történetének egyik vitatott kérdésére: a hogyan, mikor és miért kerültek magyarok Moldvába kérdéskörre próbál válaszolni a szerzőpáros ebben a kiadványban.
A középkorból fennmaradt magyar emlékeken és az ősi szokásokat őrző mai falusi élet, illetve a mai önszerveződés elemein keresztül, gazdag képanyaggal mutatják be annak a kisebbségnek mindennapjait, amely 'legalább nyolc évszázada őrzi nyelvét, kultúráját' úgy, hogy nap, mint nap ellenáll a mesterségesen generált állami és egyházi konfliktusoknak és az asszimiláció embert próbáló nehézségeinek.
A rövid általános történeti áttekintés után előbb a moldvai magyar múltat igazoló tizenhat település - egyebek között Őrhely, Kisjenő, Jászvásárhely, Németi, Karácsonykő, Románvásár és Ornyest - emlékeit ismerhetjük meg színes és sokszor egy oldalas képek és rövid kísérőszövegek segítségével. A második rész képei pedig a mai moldvai magyarok élő szokásait, hitéletük mozzanatait, a népi viseletet, a kézművességet (kosárfonás, fazekasság, szövés), a házak berendezéseit, a mai magyar oktatás pillanatfelvételeit és a falvak hangulatát tükrözik.
Kiadó: Somos K. és Tanácsadó Bt.
Kiadás éve: 2004