Barabás László könyvében azokat a farsangi szokásokat és játékokat mutatja be, értelmezi és elemzi, amelyeknek a fő jellemzője a maszkos alakoskodás, a színjátszás. A maszkot, a maszkviselést nem a szűkebb jelentésű álarc szinonimájaként értelmezi, hanem a ’maskara’, az ’álruha’, ’álöltözet’ – sőt ’jelmez’ – tágabb jelentésében.
A kötetben olyan gyűjtések anyaga szerepel, amelyek a kutató személyes megfigyelései, dokumentálódása alapján készültek, és amelyek jól használhatók a helyi hagyománymentő és hagyományteremtő törekvésekben, az iskolai oktatásban, az óvodai programokban és a kultúra számos más területén.
A könyv öt nagy fejezete: Bevezetés, Marosszék néprajzi táj és kulturális régió, A marosszéki farsangi szokások és népi színjátékok rendszere, A farsangi népi színjátszás száz esztendeje és a Marosszéki farsangi dramatikus szokás- és színjáték-gyűjtemény (1. Farsangi dramatikus játékok, 2. Farsangvégi dramatikus szokásjátékok).
A kiadvány szerves részét képezi a QR-kóddal elérhető, néprajzi terep- és kutatómunka alapján készült tíz film, valamint Bálint Zsigmond fotóművész fekete-fehér és Barabás László színes fényképei.
Szerző Barabás László
Formátum B5
Terjedelem 440 oldal
Kiadó Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány – Hagyományok Háza
ISBN ISBN 978-615-5927-28-7
Kiadás éve 2024
Nyelv magyar