Az utobbi évtizedekben egyre többen kedvet kaptak a népviseleteknélhasználatos öltözetdarabok készítéséhez. Egyrészt hagyományőrző csoportok számára egy-egy tájgység hagyományosviseletét újítják fel másrészt saját magik számárs varrnak olyan ruhadarabokat, melyek magukon viselik a népi szabásformát és díszítésmódot.
Ehhez kíván segítséget nyújtani ez a munka.
Az öltözetdarabok bemutatásánál Flórán Mária: Magyar Parasztviseletek c. munkáját vettük alapul, kiegészítve a különböző tájak viseletét bemutató szakirodalommal, illetvea anépi hímzések öltésmódjaival, jellegzetes mintaszerkesztéseivel.
A paraszti öltözet ma is elkészíthető elemeit mutatja be a szerző, természetesen a teljesség igénye nélkül. Az általános érvényű leírások mellett a legjellegzetesebb, néprajzi tájak viseletének elkészítéséhez, megvarrásához ad gyakorlati útmutatót. Kiegészíti a ruhadarabokon alkalmazható hímzésminta gyűjteménnyel. Az eredeti viseletek élrthű másolására nem lehet törekedni, hiszen azok mára már elvesztették eredeti jrlrntéstartalmukat, kikerültek a viseletben járó közösségből, tulajdonképpen színpadi jelmezzé váltak.
A szabásrajzok ahhoz is támpontot adnak, hogyan lehet a régi viseletdarabokat a mához "idomítani", a régi hímzésből vett motívumokkal díszíteni.