A könyv azzal a szándékkal született, hogy segédanyagot nyújtson a magyar szövőkultúra eddig kevéssé publikált területe iránt érdeklődők számára. Kiadványunkat haszonnal forgathatják a szövéssel ismerkedők, a szakmában már jobban elmélyedők, szakoktatók és az alkotók is. Gyakorlati használatra szánjuk a megjelenő műveket, nem kizárólag tudományos céllal, főként a hagyományoktatás részére.
A kiadvány hiánypótló, hisz a festékes szőnyegek témakörében kevés a hozzáférhető szakirodalom, a múzeumi gyűjteményekben pedig nehézkes az eredeti anyagok tanulmányozása.
A kötet bevezető fejezetében a szövő szakoktatás szépségein, nehézségein keresztül vall a szerző arról, hogy hogyan lehet átmenteni az apáról fiúra szálló mesterségátadás élményét, technikáját a mába, mikor már ez az ismeretátadás a köz- és szakoktatás feladatává vált. Ez a gondolat hatja át a könyv további fejezeteit is, melyek az oktatás módszereit, a bukovinai székelyek rövid történetét és a bukovinai festékes szőnyegeket mutatják be.
Az utolsó – bukovinai székely festékesek címet viselő – fejezet végigvezeti az olvasót a szövőeszközök ismertetésétől kezdve az elkészült szőnyegek használatáig. Megismerhető a bukovinai osztováta és részei, a fonal előkészítés, a felhúzás módja. A festékes szőnyegek tervezésének jellemzői, a mintakincs sajátosságai, a régi és az új stílus különbözőségei. A minták leírása mellett minden esetben megjelenik a fotós illusztráció. (pl: nagyvirágos, kígyós, vízfolyásos, rózsás, stb.)
A kiadvány a szerző által gyűjtött archív és a szerző által készített színes fotókat tartalmaz, összesen 83 darabot.
Tartalom
- I. Bevezetőként
- II. Oktatás módszerek
- III. Bukovinai székelyek rövid története
- IV. A bukovinai szőttesek
1. Szövőeszközök, vásznak, csergék
2. A bukovinai festékes szőnyegek
Hagyományos minták és szövésük
Új stílusú minták
Bukovinai asszonyok által szövött festékesek a XX. század második felében
Iskolai keretek között szőtt szőnyegek
- A téma feldolgozásához ajánlott irodalom
Képek jegyzéke